יום שישי, 11 בדצמבר 2009

תופרת עוגיות


מספר ימים ואף שבועות לפני חג המולד מתחילים לחוש את ההתחגגות באוויר.
תמונות מעבר לים מראות כי החנויות לובשות צבעי חג (אדום, ירוק, לבן) ובתי האנשים משנים פניהם.
אם מפליגים על כנפי הדמיון אפשר לשמוע את הפעמונים במזחלת עמוסת המתנות של סנטה קלאוס, הרתומה לאיילי הצפון ודוהרת לה בשלג בחפוש אחר ילדים מאושרים...
לראות את הגרבים התלויות ליד האח (מחכות לבואו של סנטה בכדי שימלא אותן) ואת עץ האשוח המואר והמקושט...

חזרה למציאות... גם אצלינו האוויר מתקרר בהדרגה אבל כדאי שנקטין ציפיות לגבי השלג, ואם ממש אעשה מאמץ במקום פעמוני המזחלת אוכל לשמוע את המואזין של רמלה (מה לא דומה?)

אבל מדוע לקלקל את האווירה, הרי גם אצלינו הבית מתמלא באור (היום נר ראשון של חנוכה) ואת האמת זהו חג מקסים, וגם אצלינו מקבלים מתנות, אמנם הן לא מחכות לנו בתוך גרביים אלא בצורת מצלצלים שנקראת דמי חנוכה...כן כן קצת יותר מעשי כיאה לנו היהודים.
ולכן חשבתי כיצד ניתן לתרגם את האווירה הזו כאן אצלינו בלבנט...

הדבר הראשון שעלה לי בראש היו עוגיות הגינגרברד המסורתיות, שהינן כיבוד חג המולד הכי מפורסם בכל העולם.
מכיוון שאני כל כך אוהבת את הדמויות הללו, טרחתי להעשיר את הידע בנוגע אליהן ואפילו למצוא את הקשר שלהן לכאן לאגן הים התיכון.
הגינגרברד הופיעו לראשונה באירופה המרכזית בימי הביניים, והיו עשויות מסוכר ותבלינים שהובאו מהמזרח התיכון על ידי חיילים שחזרו ממסעות הצלב.
באנגליה הגינגרברד היו רק דרך לשמר את הזנגוויל ורק במאה ה 19 הן החלו להיות מיוחסות לחג המולד (הנה החכמתי..)

מכיוון שאני מאד אוהבת את הדמויות הכנתי לא פעם גינגר ברד מחומרים שונים.
את העוגיות הללו תפרתי כתרומה ליריד שהתקיים בבית הספר שמטרתו היתה הקמת פינת חי עבור הילדים. היריד היה מן הפנינג ססגוני בו כל אחד הביא על פי יכולותיו וכשרונותיו, החל ממכירת בגדים ומשחקים משומשים, מכירת תוצרת חקלאית, מכירת אוכל מוכן, תצוגת מכוניות ישנות, עבודות יד למינהן וכלה במכירה פומבית של עיזה פזיזה.
היריד היה הצלחה גדולה ובסופו נאסף סכום מכובד מאד להקמת פינת החי.
השנה הילדים כבר נהנים משעורי פינת חי ומקבלים חיות מחמד לסופי שבוע וחופשים.


מלבד עוגיות הכנתי ליריד גם מחזיקי מפתחות שונים מלבד, שרשראות חרוזים עם פימו, עגילים, וסיכות ראש (התמונה הראשונה) מדגם של כמה מחזיקי מפתחות מן היריד... שנחטפו כמו לחמניות טריותחוץ מתפירת מחזיקי מפתחות למיניהם תפרתי גם עוגיות , את הזנגוויל החלפתי בחמאה....בסוף לא נשארה אפילו עוגיה אחת


בברכת חג אורים שמח.....

4 תגובות:

 1. שגית יקרה,
  תתחדשי! איזה יופי של מילים ותמונות. את העבודות היה לי העונג להכיר מקרוב, ובכל זאת, מרגש לראות אותן מופיעות על במה חגיגית.
  בהצלחה בבלוג, תמשיכי ליצור, לשתף במחשבות ולשמח,
  אוהבת אותך, נעמה.

  השבמחק
 2. אוהבת מאוד את הדברים שאת עושה.
  ושוב שאלה...את הדוגמאות את גוזרת ביד או במכונה. אם במכונה- באיזו??

  השבמחק
 3. אני גוזרת ביד כמובן על פי גזרה שאני משרטטת ביד. גם את העיגולים... העבודות הללו נעשו לפני מספר חודשים , רק החודש בשיטוטי בבלוגים גיליתי את מכונת הקאטלבאג ( שחותכת כל מיני צורות על פי תבניות ) אבל בעבודות שהיצגתי עוד לא ידעתי על קיומה.

  השבמחק
 4. רק רציתי לומר שאני אוהבת את העבודות שלך את פשוט אמנית בהצלחה (-:

  השבמחק